Technika zabiegowa
Jedyną, skuteczną metodą leczenia stulejki jest prosty zabieg operacyjny wykonywany w warunkach ambulatoryjnych w znieczuleniu miejscowym.
Istnieją praktycznie dwie główne techniki zabiegowe (z licznymi modyfikacjami), a mianowicie plastyka napletka oraz obrzezanie. Plastyka napletka polega na wykonaniu kilku podłużnych nacięć blaszek napletka z następowym ich poprzecznym zeszyciem. Zabieg taki nie do końca daje 100 % gwarancję powodzenia, z uwagi na trudność przewidzenia procesu gojenia-powstające po zabiegu blizny mogą być skutkiem nawrotu schorzenia. Aktualnie uważa się , że najskuteczniejszą, radykalną metodą leczenia stulejki jest obrzezanie.
W zależności od tego, ile napletka jest usuwane i od tego, czy usuwa się bardziej wewnętrzną czy zewnętrzną jego blaszkę, amerykańscy urolodzy wyróżnili cztery podstawowe rodzaje obrzezania, określane kombinacją dwóch słów - high albo low oraz tight albo loose:
- Jeśli usunie się więcej zewnętrznej blaszki napletka niż wewnętrznej, mamy do czynienia z obrzezaniem typu high.
- Jeśli usunie się więcej wewnętrznej blaszki napletka niż zewnętrznej, mamy do czynienia z obrzezaniem typu low.
- Jeśli usunie się dużą część napletka, mamy do czynienia z obrzezaniem typu tight (potocznie określane obrzezaniem całkowitym).
- Jeśli usunie się niewielką część napletka, mamy do czynienia z obrzezaniem typu loose (potocznie określane obrzezaniem częściowym).
W rezultacie istnieją cztery możliwe kombinacje obrzezania:
- Typu high and tight
całkowicie usunięty napletek, żołądź całkowicie odsłonięty, blizna po zabiegu jest oddalona od żołędzi - Typu high and loose
blizna widoczna na napletku przykrywającym częściowo żołądź - Typu low and tight
blizna usytuowana jest blisko rowka zażołędnego, tworząc często - jako niepożądany efekt uboczny - niezbyt estetyczną fałdkę pod żołędzią - Typu low and loose
w stanie spoczynku większa część żołędzi jest przykryta napletkiem, a blizna znajduje się na wewnętrznej części napletka
Nowość: obrzezanie przy użycia staplera skórnego-anastomatu ( typu high and tight)
BEZ BÓLU, BEZ KRWAWIENIA, BEZ SZWÓW
PROCEDURA:https://www.youtube.com/watch?v=T4ndD394ZFs
Jest to z grubsza podział teoretyczny, oczywiście wybór ostatecznej metody pozastawia się operatorowi po stwierdzeniu stanu klinicznego u pacjenta. Ostateczne postępowanie zawsze jednak ustalane jest z pacjentem przed zabiegiem.