O stulejce


Stulejka (phimosis), czyli zwężenie ujścia napletka uniemożliwiające (stulejka całkowita) lub utrudniające (stulejka częściowa) ściąganie napletka (we wzwodzie i/lub w stanie spoczynku). O stulejce mówimy również, jeżeli napletek podczas wzwodu odprowadza się do rowka zażołędnego ale jest napięty i powoduje dolegliwości bólowe podczas stosunku.

Patologią często towarzyszącą stulejce jest krótkie wędzidełko, które również może powodować problemy w odprowadzaniu napletka, ból i wyginanie się w dół żołędzi prącia podczas wzwodu, czasami dochodzi do samoistnego naderwania wędzidełka. Powyższe nieprawidłowości powinny być leczone zabiegowo gdyż mogą prowadzić do wielu niebezpiecznych powikłań.

Stulejka i krótkie wędzidełko to bardzo powszechny problem na całym świecie - dotyczy od 8 do 12% wszystkich mężczyzn nieobrzezanych po urodzeniu.
Stulejka może być wadą wrodzoną, jak i nabytą. Patologia może pojawić się zarówno u niemowlaków, jak i u osób dorosłych, czy nawet w wieku starczym. Głównymi przyczynami powstawania stulejki nabytej są: nieprawidłowa pielęgnacja niemowlaka, niewłaściwe nawyki higieniczne, stany zapalne cewki moczowej, żołędzi i napletka, powikłania cukrzycowe.

Komplikacje zdrowotne przy stulejce:


1. Trudności w prowadzeniu prawidłowego życia seksualnego - niemożność odprowadzenia napletka powoduje bolesność przy próbie podjęcia współżycia.

2. Przy współżyciu może dojść do uwięźnięcia zwężonego napletka w rowku zażołędnym i powstania tzw. załupka ( paraphimosis). Stan taki wymaga doraźnej interwencji chirurgicznej gdyż może doprowadzić do martwicy napletka, a nawet martwicy żołędzi.

3. Stulejka uniemożliwia utrzymanie odpowiedniej higieny intymnej. Gromadząca się pod napletkiem mastka jest przyczyną nawrotowych stanów zapalnych żołędzi, cewki moczowej prostaty i pęcherza. Udowodniono również związek długotrwałego gromadzenia się mastki pod napletkiem z zapadalnością na raka prącia.

4. Przewlekła stulejka ma tendencję do powiększania się poprzez powstawanie mikropęknięć napletka, wtórnych infekcji i bliznowacenia. Może dojść do sytuacji krytycznego zarośnięcia napletka-widoczne jedynie szpilkowate ujście, z trudnościami w oddawaniu moczu-mocz gromadzi się pod napletkiem zaostrzając dodatkowo cały proces.

5. Obecność stulejki stanowi duży problem psychologiczny zarówno u młodzieży jak i dorosłych. Jest częstą przyczyną zaburzeń wzwodu prącia, uniemożliwia pożycie seksualne, co może być przyczyną różnego rodzaju stanów depresyjnych.

STULEJKA-DIAGNOSTYKA


Wczesne wykrycie i leczenie stulejki zapobiega powstaniu wszystkich niebezpiecznych powikłań.

U niemowląt i dzieci płci męskiej do 3 roku życia istnieje pojęcie stulejki fizjologicznej-sklejone blaszki napletka po wpływem gromadzącej się miedzy nimi wydzieliny mają szanse samoistnie się odkleić, nie należy na siłę ściągać dziecku napletka jak to nieraz jest czynione przez pediatrów, higienistki czy rodziców. Jeżeli w tym okresie nie dojdzie do rozklejenia blaszek i odprowadzenia napletka dziecko powinno być skonsultowane przez chirurga lub urologa dziecięcego.

Podejrzenie stulejki u młodzieży i dorosłych zawsze wymaga konsultacji urologicznej i ustalenia leczenia zabiegowego.

W naszym ośrodku zajmujemy się leczeniem stulejki dorosłych pacjentów - od 18 roku życia.
Prowadzimy konsultacje "on-line". Sprawdź KONSULTACJA "ON-LINE".